I dag opereres mere alvorlige TFCC-skader for at rekonstruere funktionen. Mindre skader kan nogle gange rehabiliteres med håndtræning og ortoser.
Proxi TFCC-remmen er designet til at blive brugt præoperativt for at reducere ustabilitetsproblemer og opretholde styrke og aktivitet, men kan også anvendes i den senere del af den postoperative fase, når funktionel træning starter.
Mediroyal Proxi TFCC-remmen har et U-formet element af termoplast, som placeres ulnart over den kaputede ulna for at støtte DRU-leddet under belastning. Det U-formede stabiliserende element er lavet af molekylært modificeret termoplast og kan omformes uden behov for varme. Termoplasten er lamineret til et NRX Strap-materiale med friktionsforing, hvilket sikrer, at ortosen forbliver på plads under aktivitet.
For yderligere individuelt at stabilisere DRU-leddet er der to dynamiske bånd, der er fastgjort til forlængelsen af den U-formede støtte. Den første del af remmen består af en elastisk krogsektion og er fastgjort til ortosens overflade, hvilket øger ulnarstøtten over "U'et". Remmen går derefter over i en NRX Strap PLUS-del, som er ikke-elastisk og giver konstruktionen ekstra støtte. Båndet fastgøres til toppen af U-formen. Dette giver individuel støtte fra DRU-leddet uden at begrænse udstrækning og bøjning i håndleddet og forhindrer ortosen i at glide. Fordi håndfladen er helt fri, kan du nemt gribe og holde værktøjskøllen eller ketcheren.
Proxi TFCC-remmen fås i tre størrelser og er universel til højre/venstre. Omkredsmålingen tages omkring håndleddet.
Indikationer:
- Ustabilitet over DRU-leddet efter TFCC-skade
- Subluksation af
ulnarhovedet Størrelsesguide
tr class="første tabelrække">| Str.: | S | M | L |
| Cm: | 12-14 | 14-18 | 18-24 |