Dynamisk bånd
er et biomekanisk bånd, helt nyt
kategori af sports- og terapeutisk taping.
Egenskaber: Elastik i alle
Retninger og med kraftig elastisk rekyl absorberer den kraft for at reducere
kroppens arbejdsbyrde. Denne tape-metode har til formål direkte at aflaste,
Modificere bevægelsesmønstre og give bedre funktion.
Dynamic Tape gør alt dette med
et blødt og åndbart bånd af høj kvalitet og styrke, og bruges af
professionelle atleter over hele verden. Fra rehabilitering til ændringer i elitesport
Dynamisk tape er den måde, vi ser på sport og terapeutisk taping. Den fås i to forskellige bredder, 5 cm og 7,5 cm. Du kan læse
mere om Dynamic Tape her
.
Dynamisk tape må ikke forveksles med kinesiologisk tape. Kinesiologibånd er hovedsageligt lavet af bomuld, kan strækkes ca. 140% i én retning og har et defineret stift endepunkt. Den har en mild rekyl og er designet til at "løfte" huden og hjælper med at reducere hævelse og smerte.
Dynamic Tape er lavet af nylon og lycra og kan straktes i alle fire retninger, kan strække over 200% og har ikke et restriktivt endepunkt.
Dynamisk tape har en stærk rekyl og er designet til at ændre bevægelsesmønstre, samtidig med at det absorberer kraft og returnerer energi til musmens bevægelse.